WhatsApp Destek

900 ₺ ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

MS Multipl Skleroz Hastalığı Nedir?-Belirtileri-Tedavisi

Merkezi sinir sistemi hastalıklarından biri olan ms (multipl skleroz) hastalığı nedir?-belirtileri-tedavisi nelerdir inceleyelim. Ms hastalığı vücudumuzdaki organlardan beyin ve omurilik ile alakalı bir hastalıktır hastalığın ana sebebi vücutta iletişimi sağlayan sinir hücrelerinin miyelin kılıfında ortaya çıkan bozulmalardır.

Miyelin kılıfın görevi sinir hücrelerini koruyup sinir hücrelerinin görevlerini yerine getirmelerini sağlamaktadır miyelin kılıfta ortaya çıkan bozulmalar yüzünden görev yerine gelemediği takdirde vücutta kas güçsüzlüğü, denge bozukluğu, yürüme ve konuşma bozukluğu gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Merkezi sinir sisteminde etkilenen bölge ve etkilenme derecesine göre hastalığın şiddeti de kişiye göre değişmektedir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın belirtileri kişiden kişiye ve hastalığın durumuna bağlı olarak değişse de genel olarak bakacak olursak bacak ve kolda ortaya çıkan uyuşukluk, karıncalanma hissi ve güçte hissedilen eksiklik, görme de yaşanılan aksama ya da bir şeyi çift olarak görme, kramp girmesi ya da kaslarda oluşan sertleşme ayrıca kaslarda yaşanan sıkıntılar idrar kaslarında da yaşanabilmektedir.

Durum böyle olduğundan buna bağlı olarak idrarı tutamama ya da tuvalet yaparken zorluk yaşama, konuşma da bozukluk, yürürken ya da otururken dengenin sağlanamaması, yemek yerken veya bir şey içerken yutkunma da zorluk yaşama, bazı şeyleri hatırlayamama, çalışırken konsantre olamama durumu bu belirtilerden dolayı günlük hayatta aksamalar yaşanmasından hayattan keyif alamama, depresif ruh hali hastalığın yaşanabilecek genel belirtileri arasındadır.

Hastalığın Tanısı Nasıl Konur?

Hastanın günlük yaşamında bazı aksaklıklar fark edip bir doktordan yardım almak için hastaneye gitmesiyle birlikte doktor hastanın şikayetlerini ayrıntılı bir şekilde dikkatlice dinler ardından omurilik ve beyin bölgeleri MR yöntemiyle görüntülenir hastada ki duruma göre hastanın omurilik sıvısından alınan örneğin incelenmesi durumu gerçekleşebilir veya çeşitli elektro fizyolojik testler yapılabilir. Ancak genel de MR dan alınan görüntüler hastalığın tanısının konması konusunda yeterli olabilmektedir.

Ms Hastalığı Kimlerde Görülür ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ms hastalığı genellikle gençlerde 20-40 yaş aralığı insanlarda görülmekle birlikte yapılan incelemelere göre kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülmektedir. Hastalığın ebeveynlerde görülme durumu hastalığa yakalanma riskini biraz daha arttırmaktadır.

Bunun dışında bazı çevresel faktörlerde etkileyebilmektedir örneğin sigaran içen insanlarda içmeyenlere göre risk daha fazla olmakla birlikte D vitaminin düşük ve yetersiz olması da hastalığa yakalanma riskini arttırabilmektedir. durumuna ve kişiye bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.

Tabi ki her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da teşhisin erken konulup tedaviye hızlı başlanması avantaj sağlamaktadır. Hastalığın tedavisinde kesin bir çözüm bulunamadığından dolayı amaç hastalığın ilerlemesini engellemek atakların sıklığını ve şiddetini azaltmaktır.

Hastalığın tedavisinde genel olarak kişiye ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Kişiye verilecek olan ilacın niteliği ise yine kişinin sahip olduğu belirtilere göre ve hastalığın şiddetine göre değişiklik gösterir bunun dışında yaşanan güç kaybını azaltmak için hasta fizik tedavi de alabilir.

23 Mar 13:51

    © 2022 Ecza Trendi. Tüm hakları saklıdır.