WhatsApp Destek

900 ₺ ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Göze Vuran Baş Ağrısı Neden Olur?

Baş ağrıları çoğumuzun hayatında yaşadığı ağrılardır. Başın farklı yerlerinde hissedilen ve hissedildiği yere bağlı olarak farklı nedenleri olan ağrı türüdür. Bu baş ağrıları gözün içine veya göz çevresine vuruyorsa birden fazla yaygın sebebi vardır.

Bunlar göz yorgunluğu, kuru göz rahatsızlığı, migren, sinüzit, göz enfeksiyonları, göz alerjisi, glokom(göz sinir hastalıkları), tolosa-hunt sendromu (göz kaslarının felci ya da zayıflığı) olarak bilinen sebepleridir.

Göz Yorgunluğu

Uzun süre televizyon, tablet, cep telefonu ekranlarına bakma, uzun süre kitap okumak, yeteri kadar uyuyamamakta göz kaslarının yorulmasına ve göz çevresinde ağrı oluşumunu tetikler.

Kuru Göz

Bu rahatsızlık genellikle lens kullanan kişilerde görülür. Gözler yeteri miktarda gözyaşı üretemediğinde ve gözyaşı kalitesi düştüğünde gözlerde kuruluk meydana gelir ve gözler tahriş olabilir. Bu durumda gözlerde ağrıya sebep olur.

Migren

Genellikle gözün tek tarafında görülen ağrılardır. Gözde ataklar şeklinde ortaya çıkan ve dış faktörlere göre şiddeti artabilen bir baş ağrısı tipidir.

Sinüzit

Burun bölgemizde sinüsleri örten bir hücre tabakası mevcuttur. Bu hücre tabakasının iltihaplanmasına sinüzit adı verilir. Bu hücre tabakasının görevi solunan havayı ısıtma, mukus salgılama, bakterilerin çoğalmasını önleme, solunan havayı nemlendirme ve yabancı partikülleri tutmadır. İltihaplanan hücre tabakası bu görevleri yerine getiremez ve sinüzit rahatsızlığı ortaya çıkar. Sinüsler yüz kemikleri ve kafatasının içine yerleşmiş boşluklar olduğu için sinüzit ağrısının göze vurması çok olasıdır.

Göz İltihapları (Enfeksiyon)

Genellikle halk arasında arpacık adıyla bilinen tıpta hordeolum olarak geçen bir göz hastalığıdır. Bu hastalık göz kapağı bezlerinde oluşan yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Göz çevresinde cilt üzerinden dışa doğru beliren kızarıklık ve şişlik şeklinde oluşur. Bu hastalığa göz çevresinde oluşan bakteriler sebep olur ve bu da gözün ağrımasına neden olur.

Alerjiler

Havada ki bitki polenlerinin mevsimsel türlerine bağlı olarak ilkbahar, yaz, sonbahar aylarında görülen bir hastalık türüdür. Göz ve göz çevresinde yanma, kaşınma, sulu akıntı, kızarıklık en çok görülen belirtiler arasındadır. Bu belirtiler göz ağrısına sebebiyet verecek derecede olabilir.

Glokom (Göz Sinir Hastalığı)

Tıpta glokom olarak bilinen göz sinir hastalığı gözlerde sinirlerin zarar görmesiyle meydana gelen bir hastalıktır. En yaygın belirtileri görme kaybı veya bulanık görmedir. Bu rahatsızlık göz çevresinde şiddetli ağrılara sebep olabilir.

Tolosa-Hunt Sendromu (Göz Kaslarının Felci-Zayıflığı)

Bu rahatsızlık halk arasında göz kaslarının felci ve zayıflığı olarak bilinen nörolojik bir durumdur. Bu hastalığı kavernöz sinüsün iltihaplanması neden olur. Kavernöz sinüsü bir toplardamar ağıdır. İçerisinden çok fazla arter ve sinir geçer. Beyin ve şah damarı arasında olan arter ve sinirler zarar gördüğü zaman gözde haftalarca hatta aylarca ağrı görmek olasıdır. Bunu takip edecek şekilde göz kapağının düşmesi, göz kaslarının felci ve çift görme gibi belirtileri de olmaktadır.

26 Eki 2023 12:21

    © 2022 Ecza Trendi. Tüm hakları saklıdır.